Trable se zvony ... nebo je to jinak ?

04.11.2016

Kaple slaví 3. výročí. Funguje, lidé ji navštěvují, mše se konají. Super. Na věži pěkně pod sebou, 3 zavěšeny zvony jsou. Však zvoní jenom jeden. Proč?

Jak jsem se dozvěděl od první ženy po vystoupení z autobusu v Bukovanech při hodech, prý proto, že jinak by to spadlo ! .......... ??? A kdo Vám to paní povídal ??? No lidi to říkali na mši, že prý to říkal zvoník...... Bukovany jsou malebná vesnice, žije si svým životem a bohužel spolu s tím i fámy....... 

Začátkem roku došlo mi velevážené psaní z arcibiskupství olomouckého od pana kampanologa, ve kterém se píše, že na základě vnější připomínky od někoho, dojel pan kampanolog na Kapli se podívat a opravdu se mu zdá, že při souzvuku všech tří zvonů najednou dochází k přiliš rušivému efektu lidí uvnitř Kaple a do okolí je možno vnímat nelibý souzvuk. Navíc, on navrhoval, aby zvony byly zavěšeny na klasické dřevěné stolici ( dřevěná hranolová konstrukce do níž jsou zvony zavěšovány a která je postavena na podlaze zvonice ), kdežto v Kapli je oproti tomu použito zavěšení zvonů na samostatných krakorcích vykonzolovaných ze stěn zvonice. To že je špatně, že to je špatně navrženo a že by to MOHLO vést k narušení statiky věže.

Samé možná, mohlo, zdá se, atd. atd. Nedá mi to, abych k tomu neuvedl pohled svůj jakožto jednoho z autorů této stavby. Ano, kampanolog uvedené řešení navrhoval při konzultacích, avšak dodavatel zvonů přesto zvolil jinou variantu zavěšení zvonů s tím, že všechny případné nežádoucí vlivy rezonance zvonů jsou eliminovány v samotném uložení zvonů. Statik, který ŽELEZOBETONOVOU konstrukci kruhové věže navrhoval s působením zvonů počítal a takto je navržena a spočítána ! V Kapli se žádné náznaky statických poruch neukázaly ani neukazují.

Kde je tedy zakopán pes? Nestačilo by jen trochu vůle? Věřím, že kdyby se potkal na místě kampanolog, zvonař, pan děkan, projektant, případně statik, a hlavně zvoník ( ten je, jak jsem zjistil, asi nejvlivnější osobou v obci )  a problém si vyříkali, vše by bylo dávno vyřešeno a zvony by vesele zvonily dále a Kaple by tak zněla opět do dáli. A to bych jí moc přál, k těm 3. narozeninám :)